קרנות כספיות: מה זה ואיך לקנות קרן כספית

קרן כספית

בנוף ההשקעות ההולך ומתפתח, קרן המזומנים התגלתה כמתמודדת בולטת. משמשים כחלופה חזקה לפיקדונות בנקאיים מסורתיים, קרנות אלו מציעות שילוב מפתה של בטיחות, נזילות ותשואה. אבל מה הם בעצם, ומדוע הם זוכים למשיכה?

מה זה קרן כספית?

כשצוללים לתוך העיקר, קרנות כספיות הן כלי השקעה לטווח קצר. הם מתעלים בעיקר כספים למכשירים הנפרעים תוך 90 יום בלבד. הדגש מושם רבות על איגרות חוב איכותיות, בעיקר בדירוג AA, המבטיחות בטיחות וכמובן על פיקדונות בנקאיים בריבית אטרקטיבית יותר.

קרנות אלו נהנות ממידה של גמישות, כאשר עד 50% מנכסיהן מושקעים בפיקדונות בנקאיים ענקיים (שנותנות ריביות גבוהות יותר מפיקדונות בנקאיים רגילים). בנוסף, הם יכולים להקצות עד 25% באגרות חוב לא סחירות שמתפגרות תוך זמן קצר, ומספקות גיוון ואיזון.

*המאמר מדבר על קרנות כספיות שקליות, ישנן גם קרנות כספיות דולריות.

יתרונות ההשקעה בקרן כספית

הטבות כספיות

אחת האטרקציות הבולטות של קרן כספית היא היעדר דמי משמורת או ניהול בנק. יתר על כן, הלקוחות מתענגים על היעדר חיובי קנייה/מכירה. מנהלי קרנות, לעומת זאת, נהנים מעמלות קנייה-מכירה מינימליות עד אפסיות, מה שמבטיח תשואה גבוהה יותר למשקיעים.

ביצועים ותשואות

תשואות מקרנות כספיות לא רק דומות לפיקדונות בבנק, אלא לעיתים קרובות עולות עליהן. לעיתים קרובות בנקים יציעו ריביות גבוהות יותר על סכום גדול יותר וכך בדיוק עובדת קרן כספית. בנוסף כאשר טווח ההשקעה מוגבל ל-90 יום, הסיכונים מצטמצמים באופן משמעותי. יתר על כן, אפיקי ההשקעה המגוונים מדללים עוד יותר את הסכנות הנלוות.

גמישות ונוחות

קרנות כספיות זוהרות בגמישותן. ללא תנאים מוקדמים להשקעה מינימלית, המשקיעים יכולים להתחיל עם כמה שהם רוצים. האפשרות לבצע אוטומציה של השקעות באמצעות הוראות קבע והבטחה לנזילות גבוהה הופכות את הכספים הללו למושכים עוד יותר. מבחינת מס, היתרונות הם רבים, לרבות מסים מותאמים לאינפלציה, כלומר תשלום מס רק על הרווח הריאלי לאחר קיזוז איפלציה ותשלומי מס נדחים.

שקיפות, השוואה ופיקוח

בעידן שבו המידע הוא בעל חשיבות עליונה, קרנות כספיות לא מאכזבות. הרכבי קרנות מפורטים נגישים לציבור, ומטפחים אמון. משקיעים פוטנציאליים יכולים להשוות ללא מאמץ נתונים יומיים כדי להבטיח שהם מבצעים בחירה מושכלת. פיקוח רגולטורי של רשויות ונאמנים מחזק עוד יותר את מהימנותם.

יתרונות בולטים אחרים

עם רקורד ראוי לשבח מאז 2008, קרנות אלו הוכיחו את יכולתן. הגודל המשמעותי שלהם מכשיר אותם לנהל משא ומתן על שיעורי ריבית טובים יותר, מה שמבטיח תשואות אופטימליות. העסקאות ניתנות לחיזוי, נטולות תנודתיות בבורסה. עבור אלה הטובלים את אצבעותיהם במים הפיננסיים, קרנות מזומנים משמשות כנקודת התחלה מצוינת בסיכון נמוך וכתחליף לפיקדון בנקאי מסורתי.

עם זאת, אין השקעה ללא ביקורת. יש המתווכחים על דמי הניהול, אם כי מינימליים. הפגיעות לאינפלציה היא נקודת מחלוקת נוספת. כאשר מציבים זאת מול כלי השקעה אחרים, חיוני לשקול את היתרונות והחסרונות המותאמים ליעדים פיננסיים אינדיבידואליים.

אז, איך לקנות קרן כספית?

כשמדובר בגיוון תיק ההשקעות שלנו, קרנות כספיות הפכו יותר ויותר לאופציה אטרקטיבית עבור רבים. אם אתם גרים בישראל ושוקלים להוסיף קרן כספית לסל ההשקעות שלכם, יש יש לנו חדשות טובות: רכישת קרן כספית, במיוחד דרך הבנק שלכם, יכולה להיות משתלמת וגם פשוטה. בואו נפרק את השלבים כיצד לעשות בדיוק את זה.

עבור הישראלים, הבנק משמש כפלטפורמה הנוחה ביותר לרכישת קרנות כספיות. עם אמון מבוסס ומערכות משולבות, רכישה דרך בנק יכולה לרוב להיות הדרך החלקה ביותר להשקעה.

העמלות (או היעדרן)

אחד היתרונות המשמעותיים של רכישת קרנות פיננסיות הנסחרות בבורסה הישראלית הוא היעדר עמלות מסוימות. בדרך כלל, בעת רכישת כספים אלה דרך בנק:

אין עמלת קנייה/מכירה.

לא תחויב בעמלות החזקה.

זכרו, מבנה עמלות זה ספציפי לקרנות כספיות הנסחרות בבורסה הישראלית. חשוב לאשר את הפרטים האלה עם נציג הבנק שלך.

לאחר שבחרתם את הקרן הכספית אותה אתם מעוניינים לרכוש ואתם מודעים למבנה העמלות, תוכלו ליזום את רכישת הקרן הכספית. בהתאם לבנק שלך, זה עשוי להיות כרוך במילוי ניירת או כיום באמצעות ביצוע של כמה קליקים באפליקציית המסחר של הבנק שלך.

מסקנה

בקצרה, קרנות כספיות ביצעו את מקומן ביקום ההשקעות. הם מגשרים על הפער בין הצורך בבטיחות לבין הרצון בתשואות, כל זאת תוך הבטחת נזילות ושמירה על ערך הכסף מפני האינפלציה. למי שנמאס מפיקדונות בנקאיים מסורתיים, קרן כספית תהווה חלופה מומלצת.

דילוג לתוכן