מה זה דירוג אשראי ואיך בודקים דירוג אשראי אישי

דירוג אשראי

מה זה דירוג אשראי

דירוג אשראי הוא ייצוג מספרי של כושר האשראי של אדם על סמך היסטוריית האשראי שלו. מלווים, כמו בנקים וחברות כרטיסי אשראי, משתמשים בדירוג אשראי כדי להעריך את הסיכון הפוטנציאלי הכרוך בהלוואות כספים לאנשים פרטיים וכדי לצמצם הפסדים עקב חובות אבודים. ככל שהציון גבוה יותר, כך אדם נחשב לאמין יותר מבחינה כלכלית.

כיצד מחושב דירוג האשראי?

בעוד שלסוכנויות שונות עשויות להיות אלגוריתמים ספציפיים, רוב ציוני האשראי מבוססים על גורמים בסיסיים דומים:

היסטוריית תשלומים (35%): אולי המרכיב המשמעותי ביותר, הוא מעריך אם שילמת חשבונות אשראי בעבר בזמן.

סכומי חוב (30%): לוקח בחשבון כמה אתה חייב ואיך זה בהשוואה לאשראי הזמין הכולל שלך. לא מדובר בהכרח בסכום בשקלים, אלא באחוז האשראי הזמין בשימוש.

אורך היסטוריית האשראי (15%): בדרך כלל היסטוריית אשראי ארוכה יותר תגדיל את הציון שלך. זה לוקח בחשבון את הגיל של החשבון הישן ביותר שלך, את הגיל של החשבון החדש שלך ואת הגיל הממוצע של כל החשבונות שלך.

תמהיל אשראי (10%): בחינה של מגוון סוגי האשראי שיש לך, כגון כרטיסי אשראי, משכנתאות או הלוואות לרכב.

אשראי חדש (10%): אם פתחת מספר חשבונות אשראי בזמן קצר, במיוחד אם יש לך היסטוריית אשראי קצרה, זה יכול לייצג סיכון גדול יותר ולהוריד את הציון שלך.

מדוע ציון האשראי חשוב?

אישורי הלוואות וריביות: ציון אשראי גבוה יותר יכול לשפר את הסבירות לאישור ההלוואה ויכול לגרום לשיעורי ריבית נמוכים יותר.

בקשות להשכרה: בעלי בית עשויים לבדוק את ציון האשראי שלך כדי להחליט אם להשכיר לך.

הזדמנויות תעסוקה: חלק מהמעסיקים בודקים ציוני אשראי כחלק מתהליך הגיוס, במיוחד עבור תפקידים העוסקים בפיננסים או דורשים אישור ביטחוני.

פרמיות ביטוח: חברות ביטוח מסוימות משתמשות בדיוני אשראי כדי לקבוע פרמיות עבור ביטוח רכב ובעל בתים.

איך בודקים דירוג אשראי

ניתן להשיג דוח אשראי בחינם, אחת לשנה, ממערכת נתוני האשראי של בנק ישראל. אבל יש דרך פשוטה יותר באמצעות שימוש בקפטן קרדיט. קפטן קרדיט הוא שירות פיננסי דיגיטלי המאפשר למשתמשים בישראל לבדוק את דירוג האשראי שלהם, לקבל מידע על ההיסטוריה הפיננסית שלהם ולקבל המלצות לשיפור דירוג האשראי.

קפטן קרדיט נוסדה בשנת 2019 על ידי חברת דן אנד ברדסטריט ישראל, לשכת אשראי שהוסמכה לכך מטעם בנק ישראל. השירות פועל ברישיון ובפיקוח של בנק ישראל.

שירותים

קפטן קרדיט מציע את השירותים הבאים:

בדיקת דירוג אשראי: משתמשים יכולים לבדוק את דירוג האשראי שלהם בחינם אחת לשנה.

דוח ריכוז נתונים: דוח זה מספק מידע מפורט על ההיסטוריה הפיננסית של המשתמש, כולל חשבונות אשראי פעילים, היסטוריית תשלומים, שיעור ניצול מסגרת אשראי ועוד.

המלצות לשיפור דירוג אשראי: קפטן קרדיט מספק למשתמשים המלצות מותאמות אישית לשיפור דירוג האשראי שלהם, כגון:

עמידות בתשלומים

הפחתת שיעור ניצול מסגרת האשראי

הגדלת ההכנסה

איך זה עובד?

כדי להשתמש בשירות קפטן קרדיט, משתמשים צריכים להירשם לאתר או לאפליקציה של קפטן קרדיט. לאחר ההרשמה, המשתמשים צריכים לאשר את זהותם באמצעות קוד אימות שיישלח אליהן בהודעת SMS.

לאחר אישור הזהות, המשתמשים יכולים לבדוק את דירוג האשראי שלהם ולקבל את דוח ריכוז הנתונים שלהם. המלצות לשיפור דירוג האשראי ניתנות למשתמשים לאחר סיום בדיקת דירוג האשראי.

עלות

בדיקת דירוג האשראי שלכם בחינם אחת לשנה. אם תבקשו לבדוק את דירוג האשראי שלכם פעמים נוספות בשנה, תצטרכו לשלם תשלום.

יתרונות

קפטן קרדיט מציע מספר יתרונות, כולל:

נוחות: השירות זמין באופן מקוון ומאפשר למשתמשים לבדוק את דירוג האשראי שלהם בכל זמן ובכל מקום.

מידע מקיף: דוח ריכוז הנתונים של קפטן קרדיט מספק מידע מקיף על ההיסטוריה הפיננסית של המשתמש.

המלצות מעשיות: ההמלצות של קפטן קרדיט לשיפור דירוג האשראי הן מעשיות ומועילות.

חסרונות

קפטן קרדיט מציע מספר חסרונות, כולל:

עלות: בדיקת דירוג האשראי נוספת בשנה עולה כסף.

לא מתאים לכל אחד: השירות אינו מתאים לכל אחד, כגון אנשים עם היסטוריית אשראי שלילית.

איך לשפר דירוג אשראי

איך לשפר דירוג אשראי

מנווטים במבוך הפיננסי של החיים, לעתים קרובות נתקלים במונח "ציון אשראי". מספר תלת ספרתי זה מחזיק בכוח, משפיע על אישורי הלוואות, שיעורי ריבית, בקשות להשכרה ואפילו סיכויי עבודה מסוימים. אבל אם ציון האשראי שלך לא במקום שהיית רוצה שהוא יהיה, אל תדאג! להלן מדריך כיצד לשפר את כושר האשראי שלך.

1. הבן את מצבך הנוכחי:

לפני שנכנסים לכיצד לשפר את דירוג האשראי שלך, אתה צריך לדעת איפה אתה עומד. לכן אם דילגת בטעות, גלול למעלה כדי להבין איך לבדוק את דירוג האשראי שלך.

2. בצע תשלומים בזמן:

היסטוריית התשלומים שלך ממלאת תפקיד מונומנטלי, ותורמת כ-35% לרוב חישובי ניקוד האשראי. הגדר תזכורות, הפוך תשלומים לאוטומטיים או השתמש בכלי תקציב כדי להבטיח שלעולם לא תחמיץ מועד.

3. נהל את ניצול האשראי שלך:

זה לא קשור רק לכמה אתה חייב, אלא איך אתה מנהל את זה. מומלץ לשמור על יחס ניצול האשראי שלך – אחוז מסגרת האשראי שלך שאתה משתמש בו – מתחת ל-30%. לדוגמה, אם יש לך תקרת אשראי של ₪10,000, נסה לשמור את היתרה מתחת ל-₪3,000.

4. הגבל בקשות אשראי חדשות:

בכל פעם שאתה מגיש בקשה לאשראי, מתבצע בירור על הדוח שלך. פניות מרובות בטווח קצר עלולות להשפיע לרעה על הציון שלך. לכן, יש להחיל רק כאשר יש צורך.

5. גיוון תמהיל האשראי שלך:

המלווים מעריכים לראות שילוב של אשראי, כמו כרטיסי אשראי, חשבונות קמעונאיים, הלוואות בתשלומים ומשכנתאות. עם זאת, פתח חשבונות חדשים רק כאשר זה הגיוני פיננסי, לא רק כדי שיהיה שילוב.

6. השאר חשבונות ישנים פעילים:

הגיל של היסטוריית האשראי שלך משנה. אל תסגור חשבונות ישנים בלי לחשוב פעמיים מכיוון שהם יכולים לתרום לציון שלך בצורה חיובית על ידי הגדלת הגיל הממוצע של חשבונות האשראי שלך.

7. ערעור אי דיוקים:

לאחר עיון בדוח האשראי שלך, אם תמצא אי התאמות כלשהן, ודא שאתה מערער עליהם. חוב לא מדויק או מידע אישי שגוי עלולים להזיק.

8. לטפל בחובות:

אם יש לך גבייה או חובות, נסה להסדיר אותם. משא ומתן עם הנושה על סכום נמוך יותר או תוכנית תשלום אפשרית יכולה לעזור.

9. חפש עזרה מקצועית:

חברות לתיקון אשראי או ייעוץ אשראי יכולים להציע מומחיות אם אתה עדיין בשוק. עם זאת, בצע את המחקר שלך ובחר בארגונים בעלי מוניטין.

שורה תחתונה:

שיפור ניקוד האשראי שלך אינו ספרינט אלא מרתון. זה דורש סבלנות, משמעת ומאמץ עקבי. אבל עם מסירות ואסטרטגיות נכונות, אתה יכול לסלול את הדרך לעתיד יציב כלכלית. זכרו, המסע של אלף מייל מתחיל בצעד אחד. המסע שלך לשיפור האשראי מתחיל היום!

דילוג לתוכן