השקעות ESG: הכל על הטרנד החדש של השקעה אחראית

השקעות ESG

בהשקעות ESG, אתה משקיע את הכסף שלך בחברות השואפות להפוך את העולם למקום טוב יותר. סוג זה של אסטרטגיית השקעת עוזרת לאנשים ליישר בחירות השקעה עם ערכים אישיים.

ESG הוא קיצור של Environment, Social and Governance – סביבתי, חברתי וממשל. משקיעי ESG שואפים לקנות מניות של חברות שהפגינו נכונות לשפר את ביצועיהן בשלושת התחומים הללו. השקעה כזאת לרוב מכונה "השקעה אחראית" או "השקעה ירוקה" או פשוט השקעה ESG.

מה זה ESG?

קריטריוני ESG שוקלים עד כמה חברות ציבוריות שומרות על הסביבה ועל הקהילות שבהן הן עובדות, כמו גם כיצד הן מבטיחות שהניהול והממשל התאגידי עומדים בסטנדרטים גבוהים.

לפי גישת השקעות ESG ישנם גורמים סביבתיים, חברתיים ותאגידיים מסוימים המשפיעים על הביצועים הכוללים של החברה. על ידי התחשבות בגורמי ESG, המשקיעים מקבלים השקפה הוליסטית יותר על החברות שהם תומכים בהן, שלדברי התומכים יכולה לסייע בהפחתת הסיכון תוך זיהוי הזדמנויות.

איך השקעות ESG עובדות?

להלן מבט מקרוב על שלושת הקריטריונים המשמשים להערכת חברות להשקעה ב-ESG:

  • Environment – סביבה. המרכיב החשוב ביותר. איזו השפעה יש לחברה על הסביבה? זה כולל את טביעת הרגל הפחמנית של חברה, הימנעות או הפחתה של כימיקלים רעילים המעורבים בייצור ובתהליכים אחרים שלה והחתירה שלה לקיימות לאורך שרשרת האספקה שלה.
  • Social – חֶברָתִי. כיצד החברה משפרת את ההשפעה החברתית שלה, הן בתוך החברה והן בקהילה הרחבה? גורמים חברתיים כוללים הכל, החל משוויון LGBTQ+ ועד גיוון גזעי הן בהנהלה והן בצוות הכללי, ותוכניות הכללה ונהלי גיוס עובדים. חלק זה אפילו בוחן כיצד חברה דוגלת בטוב חברתי בעולם הרחב, מעבר לתחום העסקי המצומצם שלה.
  • Governance – התאגיד. כיצד דירקטוריון והנהלת החברה מניעים שינוי חיובי? תאגיד כולל הכל, החל מבעיות הקשורות לשכר המנהלים ועד לגיוון במנהיגות, כמו גם עד כמה ההנהגה הזו מגיבה לבעלי המניות ומקיימת אינטראקציה איתם.

למה ESG זה חשוב

עבור הרבה אנשים, השקעה ב-ESG פירושה יותר מסתם שלוש אותיות. זוהי דרך מעשית להסתכל על האופן שבו חברה מתייחסת לקבוצות השונות שלה: עובדים, מנהלים, קהילות, לקוחות ובעלי מניות. חלק מהאנשים התומכים ב-ESG חושבים גם על הסביבה כחלק חשוב מזה.

מייק וולטרס, מנכ"ל USA Financial, אומר כי להבין כיצד חברה משפיעה על הקבוצות הללו, בין אם זה בצורה חיובית או שלילית, צריכה להיות המדד להשקעה טובה ב-ESG. לדבריו, זה לא רק חשוב כי זה משפיע על כל קבוצה, אלא זה גם עוזר לנו לראות עד כמה חברה יכולה להיות חזקה ומתמשכת.

וולטרס מאמין שחברות שעושות את העבודה הקשה כדי לעמוד ביעדי ESG עבור כל הקבוצות השונות שלהן בסופו של דבר מנוהלות היטב. וחברות המנוהלות היטב הן בדרך כלל מניות טובות להשקעה בהן.

כיצד מחושבים ציוני ESG?

חברות מחקר ESG יוצרות דירוגים עבור חברות רבות ושונות. דירוגים אלה נותנים לנו דרך פשוטה ושימושית להשוות בין השקעות שונות.

חברות ידועות כמו בלומברג, S&P Dow Jones Indices, JUST Capital, MSCI ו-Refinitiv הן חלק מהחברות שמציעות מחקר ESG. הציונים נעים בדרך כלל בסולם של 100 נקודות: ככל שהציון גבוה יותר, כך חברה טובה יותר בעמידה בתקני ESG שונים. חשוב לציין שהציונים עשויים להיות שונים בין פירמות, מכיוון שהן עשויות להשתמש במדדים ובדרכים שונות לשקילתם.

למרות שהגורמים הספציפיים הנחשבים עשויים להשתנות, חברות דירוג ESG בדרך כלל בודקות דברים כמו דוחות שנתיים, נוהלי קיימות וכיצד בנויה מועצת המנהלים של החברה. הם גם בוחנים כיצד חברה מנהלת את משאביה, מתייחסת לעובדיה, מטפלת בתגמולים ומנהלת את הכספים שלה. בנוסף, חברות המעורבות בפיתוח, ייצור, תחזוקה או מכירה של כלי נשק, במיוחד כאלה שאינם חוקיים או שנויים במחלוקת, זוכות לתשומת לב ובדיקה מחברות הדירוג הללו.

ציוני ESG

אז למה דווקא השקעות ESG?

הבטחה שבחירות ההשקעה שלך תואמות את סדר העדיפויות שלך היא אחת הסיבות לבחור בהשקעות ESG, יש לזכור ש-ציון ESG הוא רק פרמטר אחד שיש לקחת בחשבון. בכל מקרה, מלבד עזרה במאבק בשינויי האקלים ובעוולות החברתיות, אסטרטגיית השקעות ESG יכולה להציע גם תשואות גבוהות יותר.

בואו נסתכל על Vanguard ESG U.S. Stock ETF (ESGV). קרן סל פופולרית המתמקדת במניות עם ציון ESG גבוה. במהלך חמש השנים האחרונות, כולל 2024 עד 3 בפברואר, ESGV גברה על שוק המניות הרחב בארה"ב המגולם על ידי מדד S&P 500 בתשואה כוללת של כ-89% לעומת כ83% של מדד ה-s&p500.

ישנה תפיסה שאתה צריך להיות מוכן לוותר על תשואות כדי להשקיע בהשקעות ירוקות, אך זה התברר כתפיסה שהיא שגויה.

עם זאת, יש לציין שבעוד שהרבה מדדי ESG ,קרנות אינדקס וקרנות נאמנות הניבו לאחרונה ביצועים טובים יותר ממדדים רחבים, כמו ראסל 1000 או S&P 500, הם עשו זאת בין השאר בגלל האחוז הגדול יותר של חברות טכנולוגיה שהם מכילים.

באופן כללי – ובמיוחד כאשר משקיעים בקרנות – חשוב שיהיה שילוב של סקטורים מיוצגים בהשקעות שלך כדי להקטין את הסיכון שביצועים גרועים באחד גוררים את תוצאות ההשקעה הכוללות שלך למטה. בכל אופן תמיד נמליץ להתייעץ עם יועץ פיננסי אם אתם לא בטוחים.

איך למצוא השקעות ESG?

אם אתה מוכן לתת לכסף שלך לעבוד בהשקעה אחראית, ישנן דרכים רבות לזהות השקעות ירוקות שמתאימות לך.

עשה מחקר ESG משלך

עבור משקיעים המחפשים מניות בודדות, אתרים ופרסומים שונים מייצרים רשימות "המיטב" של המניות המובילות בדירוג ESG מדי שנה. אתה יכול להתחיל עם הרשימות האלה כדי לזהות השקעות פוטנציאליות שעשויות להתאים ליעדים שלך ולאחר מכן לסנן לפי הקריטריונים שלך.

משם אתה יכול לבנות תיק מגוון עם אסטרטגיית הקצאת נכסים המתאימה לאופק ההשקעה שלך.

מהן קרנות ESG?

אם אתה לא בעניין של השקעה במניות בודדות. אתה יכול גם לרכוש קרנות סל שמתמקדות בחברות עם ציוני ESG גבוהים.

זה חוסך לך את המאמץ של בחירת חברות בודדות. במקום זאת, אתה נותן למנהל המקצועי של קרן או מדד לבחור עבורך. אתרים שונים מדרגים קרנות על עמידתם ביעדי ESG שונים. 

  1. כמה מהקרנות האמריקאיות הפופולריות
  2. כמה מהקרנות הישראליות הפופולריות
דילוג לתוכן