מה זה קרן חירום ואיפה כדאי להחזיק אותה

קרן חירום

קרן חירום היא סכום כסף שמוחזק בצד כדי לכסות הוצאות בלתי צפויות, כגון אובדן מקום עבודה, מחלה או תקלה בבית. קרן חירום היא חשובה כי היא יכולה לעזור לכם להתמודד עם מצבים בלתי צפויים מבלי להיכנס לחובות.

כמה כסף צריך להיות בקרן חירום?

הסכום המומלץ לקרן חירום הוא שווי של בין 3 ל-6 חודשי הוצאות. אם אתם עובדים במשרה מלאה, אתם יכולים להשתמש בשכר החודשי שלכם כדי לחשב את הסכום. לדוגמה, אם השכר החודשי שלכם הוא 10,000 ש"ח, הרי שהסכום המומלץ לקרן חירום הוא בין 30,000 ל-60,000 ש"ח.

איפה כדאי להחזיק את קרן החירום?

ישנן מספר אפשרויות בהן ניתן להחזיק את קרן החירום שלכם:

חשבון עו"ש: חשבון עו"ש הוא האפשרות הנזילה ביותר, שכן ניתן למשוך ממנו כסף בכל עת. עם זאת, חשבונות עו"ש מציעים בדרך כלל תשואה נמוכה מאוד, או אף אפסית. ולכן אופציה זו אינה מומלצת.

פיקדונות בנקאיים נזילים: פיקדונות בנקאיים מציעים תשואה גבוהה יותר מחשבונות עו"ש, אך הם בדרך כלל דורשים תקופת זמן מינימלית של השקעה. ברוב מוחלט של המקרים, פיקדונות בנקאיים נזילים יציעו תשואה נמוכה יותר מפיקדונות בנקאיים שאינם נזילים.

קרנות כספיות: קרנות כספיות מציעות תשואה גבוהה יותר מפיקדונות בנקאיים, והן גם ניתנות למשיכה בכל עת. עם זאת, קרנות כספיות נושאות סיכון מסוים, שכן ערכן עשוי להשתנות בהתאם לשינויים בשוקי ההון. תוכלו לקרוא כאן עוד על מה זה קרן כספית שקלית ואיך לקנות אותה. וכאן על- קרנות כספיות דולריות

קופות גמל להשקעה: בקופת גמל להשקעה תוכלו לבחור את הסיכון אותו אתם מעוניינים לשאת, הכסף בקופת גמל להשקעה נזיל וזמין לכל צורך מה שהופך אותו לאחת מן האופציות שיש לשקול כשפותחים קרן חירום.

כמה טיפים שיעזרו לכם

לפני שאנחנו ניגשים לבניית קרן חירום, הנה 3 טיפים שיעזרו לכם:
  • קבעו את סכום הקרן: ראשית, קבעו מהו הסכום שאתם רוצים להחזיק בקרן החירום שלכם. הסכום צריך להיות מספיק כדי לכסות את ההוצאות שלכם במקרה של אובדן מקום עבודה, מחלה או אירוע בלתי צפוי אחר.
  • קחו בחשבון את הסיכון: זכרו שכל אפיק השקעה כרוך בסיכון מסוים. קחו בחשבון את רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת, כאשר אתם בוחרים את אפיק ההשקעה עבור קרן החירום שלכם.
  • השקיעו באופן סדיר: כדי להגדיל את סכום קרן החירום שלכם, מומלץ להשקיע בה באופן סדיר. אפילו השקעה קטנה מדי חודש יכולה להצטבר לאורך זמן.
דילוג לתוכן